Hallstatt (Rakousko), 6.-9.7.2012
Volvo: Milan, Dobša, Václav (major) a Jirka Octavia: Mira, Jiřina, Džanek a Čehůn
Pátek 6.7.2012
6:10 start Brno, směr Vídeň, Salzburg. Začíná to dobře - za prvních 10km zastavujeme na dvou benzínkách.
10:00 zastávka na benzínce, na Dobšu troubí kamioňák - proč zrovna při čůrání ?
11:50 příjezd Hallstatt
V domluveném hostelu Ferdinand vždy "úřaduje" až po 16 hodině a tak
13:00 vyrážíme od parkoviště u spodní části lanovky na první ferratu
Snahou bylo dostat se do deště k prohlídce nejstarších solných dolů na světě a poté sejít turistickou cestou zpět na parkoviště.
Při rekognoskaci oblačnosti bylo nedaleko mezi mračny vidět již svetlé místečko.
Štěstí nám ale nepřeje a přichází buřina. Proto po 300m nástupu k cestě a výstupu po jednom žebříku se rychle vracíme.
Ono světlé místečko v mracích nakonec přineslo místo slunce slušné kroupy :o)
Za bubnování krup do přileb se komplet durch vracíme k autům převléct a
13:00 Jedeme lanovkou na vrchol a absolvujeme prohlídku solné jeskyně.
www.alpy.net/dachstei/salzbergwerk.php
Vše začíná uložením osobních věcí v šatně a výběru "pracovního oděvu" v barvě dle vlastního přesvědčení ;-)
Prohlídka je na cca 1,5 hodinky. Dozvídáme se zajímavosti z historie i současného fungování solných dolů. Sympatická průvodkyně přednáší nejprve v němčině a poté vždy plynule přechází do angličtiny. Jen ten přechod někdy člověk nestihne zaznamenat :D
18:30 Ubytování proběhlo bez problémů, dokonce máme pro nás 8 dva pokoje pro 6. Ubytování není luxusní, ale udržované a pro naše účely zcela dostačující. Pan domácí Ferdinand je moc příjemný a ochotný. Hovoří výborně anglicky a není problém se s ním domluvit na čemkoliv.
Podařilo se i zaparkovat auta a to je v této destinaci skutečná výhra. Na městě samotném není možnost parkování žádná. Veškerá teoreticky volná místa jsou pečlivě rozkreslená pro konkrétní hotýlky. Jsou tedy jen dvě možnosti parkování: buďto na 3 placených parkovištích. Všechna jsou ale poměrně daleko od města samotného. Nebo na dvou parkovištích (zdarma), která jsou součástí tunelu (dvoupatrového - pro každý směr jedno patro). Ta nejsou kapacitně nikterak velká a přes den je tam možnost parkovat max. 2 hodiny. Ještě jednou....bylo to velké štěstí, že se nám podařilo všechny 3 večery naše auta tady zaparkovat.
Milan, Venca a Dobša byli líní se jít vysprchovat a proto zvolili koupání v jezeře. Po dešti, vysoko v horách - no, jářku nebyla voda zrovna teplá :o)
Večer jsme potkali pěkné sousedky, jedna slovenka a jedna chorvatka. V rámci personálních snah o zlepšení úrovní znalostí cizích jazyků jsme s nimi prohodili pár vět. Zastavili jsme se po procházce nočním městem dole na jedno, na dvě a konečně se šlo odpočívat.
Sobota 7.7.2012
08:00 snídaně, 09:00 odjezd směr Gosau
10:00 počasí je zatím OK, i když předpověď není nic moc. Vyrážíme na první ferratu
Je to krásná a oblíbená cesta, obtížnost B/C. Její krása spočívá především v prvním úseku, který vede pár metrů nad hladinou jezera.
Na cestě je poměrně fronta před námi i za námi. Po 2 hodinách jí zvládáme, první úsek i s Václavem, po výstupu nad žebřík se projevila jeho fobie z výšek a zavčas přešel k ústupu na cestu "pro lidi".
13:30 po obědě jsme se vzhledem k opět se stahujícím zlověstně vypadajícím mračnům přesunuli do městečka Bad Ish do termálních lázní
www.eurothermen.at/en-bad-ischl-salzkammergut-thermal_spa.htm
Super. Několik bazénů uvnitř i venku, voda slaná i sladká a všude samé bublinky. Samozřejmě teploučká vodička, proto nebyl problém vydržet tam do 18:30.
Po návratu na základnu jsme dali panáka, naplánovali příští den a zašli dolů na výbornou pizzu. Na další činnost nebylo dost sil a proto jsme postupně ulehli do pelechu.
Neděle 8.7.2012
06:00 budíček a pro některé bez snídaně hurá do terénu (pláč nejmenovaných mi zní ještě teď v uších :o) )
07:30 jsme na startu další krásné ferraty, počasí nám přeje a nadšení vrcholí.
V okolí jedna z nejvíce vyhledávaných a nejatraktivnějších cest. Cesta vede krásnou soutězkou na dně s burácejícím potokem a doplněna několika typy mostů.Vyrážíme do akce, Václav nás doprovodil na začátek a pár desítek metrů si vyzkoušel a poté vyrazil po vlastní ose po červené značce směrem k cíli dnešní etapy. Hraví chlapci na hravé ferratě.
Asi tak by se dala popsat dnešní pouť, nešlo pouze o pěkné lezení, ale zvládli jsme i koupání pod vodopádem (samozřejmě na Adama)
a někteří si dali obtížnější úsek (F) s horolezeckými prvky. Na tomto místě jsme s naším lanem pomohli odjistit ještě dva další nadšence.
14:00 Další část programu bylo koupání v krásném jezeře Wolfgangsee v úžasném prostředí městečka Strobl. Počasí nám stále přeje a svěží větřík dotváří atmosféru takřka mořskými vlnami plujícími jezerem. Na tabuli stálo: teplota vody v jezeře 23 stupňů Celsia.
18:00 Po návratu do Hallstattu následovala individuální večeře, hledání kešek (a v jednom případě i peněženky, která čekala na majitele schována "ve stínu Volva"). Po setmění jsme znovu prošli město a nadělali pár nočních fotek.
Celý pěkný den jsme zakončili partičkou pokeru. Pěkná hra, třikrát "barva" v jedné hře, to se často nevidí.
Pondělí 9.7.2012
08:00 Snídaně a balení. Měli jsme v plánu lanovkou na Krippenstein, ale protože bylo pod mrakem, moc bychom toho neviděli. V klidu jsme se dobalili, nalodili a vyrazili směrem k domovu.
Cestou jsme zastavili v Obertraumu, našli dvě kešky, koupili drobný prezent rodinám a v rychlém občerstvení naplnili bříška na cestu (Jiřina dokončil svoji tajnou gurmánskou misi pátou Bosnou).
11:05 definitivní nalodění a start zpět k domovům....
Už v tyhle momenty jsme se všichni začali těšit....až se do Hallstatu vrátíme!